Tvar, velikost i profil implantátů mají logicky zásadní vliv na celkový tvar a velikost prsů po augmentaci. A protože je každá žena jiná, jsou jednotlivých typů implantátů ne desítky, ale stovky. I proto pacientka vybírá ty nejvhodnější v úzké spolupráci s plastickým chirurgem. A ten by jí měl také zodpovědět všechny dotazy, které se implantátů týkají.
Správně vybraný implantát, který bude svojí velikostí i tvarem korespondovat s tělesnými proporcemi pacientky, je jedním ze základních stavebních kamenů úspěšné augmentace. Proto je výběr implantátů zodpovědný proces, který by lékař, ani pacientka neměli uspěchat.
Jednak je nutné vybrat správnou velikost implantátů a pak také jejich vhodný tvar – volit je možné mezi implantáty kulatými, které dodávají objem hlavně horní polovině prsů a pak implantáty anatomickými, které mají tvar kapky a přirozeně tak kopírují křivky ženského těla. Volit je dále možné mezi nízkým až extra vysokým profilem, u anatomických implantátů se pak vybírá ještě takzvaná výška implantátu. Různých variant jsou tak ve výsledku stovky.
Co se týká povrchu implantátů, existují implantáty s hladkým povrchem a implantáty texturované. Prvně zmíněné hladké implantáty se nicméně v Evropě téměř nepoužívají a lékaři v drtivé většině používají implantáty s texturou. Drobné mikroskopické hrbolky na jejich povrchu napomáhají k tomu, že tkáň snáze přilne k implantátu a snižuje se tím riziko takzvané kapsulární kontraktury.
Samotné implantáty potom tvoří pružný obal z lékařského silikonu a pak výplň – dnes ve většině případů silikonový gel a ve velmi omezené míře fyziologický roztok.
Ač jsou dnes prsní implantáty téměř stoprocentně bezpečné a procházejí i náročnými zátěžovými testy, je jejich životnost omezená. Nejčastěji se uvádí široké rozmezí mezi deseti až dvaceti lety – životnost implantátů se totiž odvíjí od mnoha faktorů. Počínaje jejich velikostí a konče případnými úrazy ženy. Může se tedy stát, že je po určité době nutné implantát vyjmout, nebo vyměnit.